17. septembra 2011
Slovenský zväz biatlonu zostáva organizátorom otvorených majstrovstiev Európy v biatlone v roku 2012 (25. januára – 2. februára 2012) v Brezne-Osrblí. Taký je záver po inšpekčnej ceste dvojčlenného tímu Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU), ktorý tvorili Venceslav Iliev (Bul.), súťažný riaditeľ IBU pre majstrovstvá Európy a preteky seriálu Pohára IBU a Felix Bitterling (Nem.), športový a projektový koordinátor IBU.
Slovenský zväz biatlonu avizoval od vypuknutia korupčnej aféry okolo dostavby multifunkčnej budovy v Osrblí, že hľadá spôsoby, ako udržať organizáciu majstrovstiev Európy na Slovensku. S touto víziou pravidelne komunikoval s najvyššími predstaviteľmi Medzinárodnej biatlonovej únie na čele s prezidentom IBU Andersom Bessebergom (Nór.). V piatok, počas spoločného stretnutia organizačného výboru Biatlon Brezno-Osrblie a Slovenského zväzu biatlonu s inšpekčným tímom IBU v Osrblí sme po zhrnutí najdôležitejších faktov od 8. augusta 2011 začali diskutovať o tom, ako zorganizovať podujatie v v danom termíne v Brezne-Osrblí. Teda nie o tom, ako ho presunúť niekam inam. Principiálne nové riešenia v oblasti organizácie sa týkali logistiky majstrovstiev Európy 2012 v Brezne-Osrblí aj bez dokončenej multifunkčnej budovy v Osrblí. Inšpekčný tím IBU prišiel sám s viacerými konštruktívnymi návrhmi, ktoré sa stotožňovali s pripravenými alternatívami organizačného výboru Biatlon Brezno-Osrblie. Logistické centrum ME 2012 sa presunie z plánovanej budovy do hotela Biatlon priamo v areáli, nasťahuje sa do priestorov, ktoré boli využívané ešte počas majstrovstiev sveta v biatlone 1997 v Brezne-Osrblí a následne počas pretekov Svetového pohára v rokoch 1998 – 2005. Ťažiskovú kanceláriu pretekov zriadime vo veľkokapacitných kontajneroch, aké využívali organizátori nedávnych majstrovstiev sveta vo vodnom slaome v Čunove a umiestnime ich vedľa nedokončenej budovy v Osrblí. Po finalizácii prebiehajúcich zemných a terénnych úprav v priestore štartu a cieľa na biatlonovom štadióne v Osrblí, dôjde k zakrytiu časti nedokončenej multifunkčnej budovy prírodnou tribúnou a ďalšou montovanou tribúnou pre divákov.
Inšpekčný tím IBU konštatoval na mieste, že úlohy, ktoré sa týkali rôznych úprav na bežeckých tratiach, vyasfaltovania palebnej čiary a asfaltovej úpravy častí kolieskovej dráhy poškodenej stavebnými prácami v Osrblí v rokoch 2008 – 2009, boli splnené bezo zbytku podľa odporúčaní z predchádzajúcej návštevy v júni 2011.
Inšpekčný tím spoločne s členmi vedenia organizačného výboru Biatlon Brezno-Osrblie a vrcholnými predstaviteľmi Slovenského zväzu biatlonu na čele s prezidentom Jánom Hyžom a predsedom OV Biatlon Brezno-Osrblie Ivorom Lehoťanom upresnili ďalej časový program súťaží počas majstrovstiev Európy 2012 a navrhli začiatky štyroch súťaží (šprinty mužov a žien, stíhacie preteky mužov a žien), z ktorých bude vyrobený medzinárodný televízny signál v réžii Európskej vysielacej únie.
Za Slovenský zväz biatlonu a Medzinárodnú biatlonovú úniu informoval Ivor Lehoťan,
viceprezident Medzinárodnej biatlonovej únie pre informáci,
predseda Organizačného výboru Biatlon Brezno-Osrblie
a viceprezident Slovenského zväzu biatlonu.