Súhrn 2. kola Viessmann pohára 2019/2020

(Biatlon-Info.sk) Po otvorení domácej sezóny cez víkend 25-26. januára bolo Národné biatlonové centrum v Osrblí dejiskom Viessmann pohára aj prvý februárový víkend. Opäť boli na programe rýchlostné preteky a preteky s hromadným štartom. Žiaci si zasúťažili v disciplínach obratnosti.Rovnako ako pred týždňom sa tie najdôležitejšie kategórie nešli v plnom zložení. Na štarte nebol ani jeden muž či žena z nášho A-tímu, ktorí sa pripravujú na MS a rovnako chýbali aj elitní juniori s kadetmi, ktorí nás reprezentovali na MS vo Švajčiarsku. Kolo organizoval klub Magnezit Revúca. V kategórii mužov A sa predstavila kompletná maďarská špička, sedem pretekárov. A aj keď sa čakal triumf Balogu alebo Kazára, zdolal ich jeden z Maďarov, a to Hunor Gegö, ktorý síce má medzinárodné skúsenosti, ale už rok a pol nenastúpil na žiadne preteky pod hlavičkou IBU. Na strelnici sa pomýlil len raz. Tesne za ním sa s odstupom deviatich a dvanástich sekúnd za ním umiestnila dvojica Matej Baloga – Matej Kazár. Prvý zvládol ležku bez chyby, ale odkrúžil tri kolá po stojke. Druhý mal bilanciu 1+1. Medzi ženami opäť jasne vyhrala Aneta Smerčiaková, ktorá porazila Chovanovú, Lehotskú aj Balogovú. V starších kategóriách sa presadili klasické mená Radovan Cienik a Katarína Kaliská, no u mužov nad 50 rokov pokračovala rotácia najlepších a po Kostelníkovi a Horniakovi to teraz najlepšie dopadlo pre Jána Berčíka. Medzi juniormi bol tentoraz najlepší Pavol Štrba, ktorý sa ani raz nepomýliil. U dievčat o výrazných šesť minút dominovala Lucia Michaličková. Prvý raz v kariére zvládla preteky bez streleckej chyby. Ako sme spomínali, v týchto kategóriách chýbalo osem najelpších pretekárov, ktorí súťažili na MS. Ani starší dorastenci neboli kompletní, ale medzi nimi to bolo opäť veľmi vyrovnané a zaujímavé. Tentoraz sa presadil Jakub Lešťák. Nešiel totiž ani jedno trestné kolo a dostal sa cez Badáňa, Buryho či Vološina. U dievčat tiež triumfovala práve tá, ktorá nebola najrýchlejšia, ale najpresnejšia, a to Viktória Vozárová. O 19 sekúnd porazila Holmikovú a 21 Skačanovú. V ročníku 2004 bol opäť najlepší Adam Černák, no tiež vyhral vďaka lepšej streľbe ako druhý Sebastian Ilavský. A taktiž ani u dievčat nevyhrala tá najrýchlejšia v bežeckej stope. Kristína Makovínyová sa tešila vďaka lepšej streľbe ako Nina Uhliarová.  Festival víťazov, ktorí využili menší počet trestných kôl, pokračoval aj u najstarších žiakov, keď triumfoval Maxim Mejtský, ale na druhú priečku s minútovým odstupom sa postavil Matthias Schwarzbacher, ktorý urobil až o päť chýb viac. Do cieľa prišlo 28 chlapcov, pekná konkurencia na rok 2020. Ešte o jednu dušu viac to bolo u 14-15-ročných dievčat, hoci treba povedať, že počty zlepšovalo niekoľko maďarských pretekárov. Úplne prvý biatlonový triumf si pripísala Alžbeta Garguláková. Za to Markus Sklenárik má už množstvo diplomov. Opäť vo svojej kategórii nemal žiadny jeho súper šancu. Dominika Patrášová vyniká stabilnou streľbou. Medzi dievčatami narodenými v rokoch 2007 a 2008 nezvládla odstrieľať čisto žiadna iná pretekárka. U najmladších žiakov bez streľby sa tešil Peter Lešo. Cienikovej minisériu víťazstiev zastavila Emma Šuchtárová. V prípravke ale tretí triumf v rade získal deväťročný Andrej Gajdošovci. Za to pozoruhodný je výkon iba sedemročnej Alice Beraxovej, ktorá si aj na iba päťstometrovej trati vybudovala 23-sekundový náskok pred prvou súperkou, a to tam mala aj o dva roky staršie pretekárky.

V nedeľajších pretekoch s hromadným štartom si už Matej Kazár povedal, že to Maďarom nepustí. Odkrúžil síce štyri trestné kolá, ale bez problémov triumfoval. Gegö zaostal o 1:24 a Matej Baloga až o 2:17. Člen nášho A-tímu nemal dobrý deň na trati ani strelnici (7 chýb). Proti komu nemá pretekať Aneta Smerčiaková, ktorá trafila len polovicu terčov, ale v bežeckej stope súperkám nedala šancu. V ostatných kategóriách si štvrté triumfy pripísali Radovan Cienik aj Katarína Kaliská, no v pomerne tesnom súboji 50 a viac ročných pánov tentoraz vyhral lepšie strieľajúci Eduard Kostelník. V juniorskej kategórii znova vyhral Pavol Štrba. Nastúpili len traja pretekári, čo je žalostne málo. Jednoducho nemáme pretekárov, ktorí by tlačili na reprezentačné brány. Strelecký progres ďalej a ďalej dokumentuje Lucia Michaličková, ktorá síce v nedeľu urobila štyri chyby, ale opäť nijako nevybuchla a prvú súperku zdolala a deväť minút, teda 26 % výkonu.
Klasicky vyrovnané to bolo u starších kadetov a presadilo sa nové meno medzi týmito chlapcami – Benjamín Belicaj. Iba sedem sekúnd za ním skončil sobotňajší víťaz Lešťák. U dievčat to sadlo najlepšie Veronike Holmikovej. U 16-ročných mladších dorastencov ani tentoraz nepustil nikoho ku slovu Adam Černák. Viacerí chlapci až tak výrazne bežecky nezaostali, no nemajú ešte dobrú streľbu. V tejto kategórii to nie je len show jedného muža, ale aj ženy. Kristína Makovínyová si tiež poradila so všetkými súperkami už po štvrtý raz. Žiaci nešli hromadný štart, ale preteky obratnosti. Týkalo sa to troch vekových kategórií. Prípravka nesúťažila. Šlo o absolvovanie kombinácie behu na lyžiach s terénnymi nerovnosťami. No preteky pozostávali aj zo siedmich prekážok pozostávajúcich z absolvovania osmičky, otočky o 360 stupňov, slalomu pomedzi päť kužeľov v rozmedzí dva metre od seba, nasledovalo podlezenie pod prekážku vysokú jeden meter, plynulé zacúvanie z otočky 180 stupňov do priestoru širokého 1,5 m a plynuloú otočkou pokračuje, súpažou v dĺžke 15 m, prekročením troch korýtok v rozmedzí 5 m od seba. Po absolvovaní prekážok žiak pokračuje na strelnicu, kde splní danú položku a finišuje do cieľa. Citovali sme propozície. Medzi najstaršími chlapcami (ročníkmi 2005 a 2006) nedošlo k žiadnym prekvapeniam a opäť boli najlepší Martinčania, a to Martin Cienik pred Mejtským, Adamovom a Kostelníkom. Zmestili sa do 22 sekúnd odstupu. Najlepšiu obratnosť u dievčat v tomto veku predviedlo duo Lea Mišunová – Ella Demianová, ktoré súperí od útleho detstva. U prostredných žiakov ani tieto rôzne disciplíny nezastavili Markusa Sklenárika v ceste za štvrtým triumfom. Z dievčat sa tešila Michaela Straková. Keďže najmladší ešte nestrieľajú, namiesto tejto disciplíny hádzali tenisovou loptičkou na cieľ. Najlepší bol Ján Kováč. U dievčat Radoslava Cieniková.

Po dlhej sérií podujatí nasleduje v NBC takmer dvojtýždňová pauza. Verme, že sa podarí udržať sneh a cez víkend 15-16. februára sa bude súťažiť na Majstrovstvách Slovenska v rýchlostných a vytrvalostných pretekoch. Pre kategóriu juniorov to budú zároveň nominačné preteky na ME v Hochfilzene, takže to budú veľmi dôležité preteky. Toto kolo bude organizovať Klub biatlonu Predajná.