V bohatom minulotýždňovom programe sa blysla Paulína Fialková

Počas minulého týždňa prebiehali súťaže na všetkých frontoch. Slovenský biatlon mal svojich reprezentantov v siedmom kole Svetového pohára.

Z bezpečnostných dôvodov pred šírením nového koronavírusu prebehlo siedme kolo Svetového pohára bez diváckej kulisy. Počas uplynulého týždňa sa v Novom Města na Moravě prezentovala osemčlenná slovenská družina, a to v zložení Paulína a Ivona Fialkové, Veronika Machyniaková a Henrieta Horvátová na ženskej strane, a Martin Otčenáš, Michal Šima, Šimon Bartko a Matej Baloga medzi mužmi. Pre Horvátovú a Balogu to bola prvá účasť medzi elitou.

Spomedzi kvarteta slovenských žien si body odniesla iba Paulína Fialková. Lepší výsledok dosiahla v pretekoch s hromadným štartom, teda na záver celého programu v Novom Měste, v nedeľu. Paulína útočila aj na stupne víťazov, ale posledná položka jej nevyšla podľa predstáv. Preto obsadila 11. priečku. Predtým sa odprezentovala ešte v šprinte, bolo z toho 27. miesto. Celkovo tak v siedmom kole získala 44 bodov, v priebežnom hodnotení Svetového pohára stratila jednu priečku. Po podujatí v Novom Měste sa nachádza na ôsmom mieste.

Ostatné tri slovenské reprezentantky sa ukázali iba v šprinte a v štafete. Ivona Fialková v rýchlostných pretekoch pohorela na strelnici, urobila šesť chýb. Obsadila v ňom 87. miesto. Päť chýb urobila aj Henrieta Horvátová, debut vo Svetovom pohári jej nevyšiel podľa predstáv. Bolo z toho 96. miesto. Veronika Machyniaková strieľala podstatne lepšie, urobila iba jednu hrúbku, ale ani ona sa k bodom nedostala. Skončila na 75. pozícii. Všetky štyri Slovenky naskočili aj do štafetových pretekov, lenže do cieľa sa ženské kvarteto nepozrelo. Po treťom úseku ho rozhodcovia stiahli z trate, z 20. miesta.

Slovenskí muži nezanechali výraznú stopu v siedmom kole Svetového pohára. Martin Otčenáš obsadil v šprinte 79. miesto, Matej Baloga zas 92. pozíciu, Šimon Bartko sa objavil na 94. priečke a Michal Šima dokonca skončil na 101. mieste. Slabšie výsledky prišli po slabších bežeckých výkonoch, posledných dvoch nepodržala ani streľba. Všetci štyria si horší deň vynahradili v sobotu, v štafete. Slovenské kvarteto v nej ukoristilo 18. miesto, nebolo z trate stiahnuté, a vybojovalo vôbec druhý najlepší výsledok v tejto sezóne.

Od stredy do piatku prebiehali súťaže aj v rámci IBU pohára. Dejiskom záverečného kola kontinentálneho pohára v tejto sezóne bol bieloruský Minsk. Slovenské farby v ňom bránili Terézia Poliaková a Aneta Smerčiaková v pretekoch žien, a Tomáš Hasilla bol jediný slovenský účastník mužských bojov. Program posledného kola IBU pohára pozostával z dvoch rýchlostných pretekov a jedného veľkého masáku.

Terézia Poliaková na bieloruskom snehu postupne vybojovala 25., 43. a 34. miesto, takže si domov pribalila 23 bodov. Zároveň dosiahla najlepšie slovenské výsledky v Minsku. Aneta Smerčiaková odišla z bieloruskej metropoly s prázdnymi rukami, síce v dvoch prípadoch nebola ďaleko za bodmi. Jej výsledky boli 47., 56. a 46. miesto. Raz sa podarilo zabodovať Tomášovi Hasillovi, v druhom šprinte, kedy sa mu podarilo skončiť na 38. mieste. Ostatné dva umiestnenia už neboli bodované, v prvom šprinte skončil na 44. priečke, vo veľkom masáku bol 48.

Budúci týždeň čakajú slovenských biatlonistov a biatlonistky preteky v rámci ôsmeho kola Svetového pohára v Kontiolahti, kde sa predstavia štyri dámy a traja páni, a slovenskí juniori pocestujú na európsky šampionát do Hochfilzenu.